Decydując się na wynajem biura, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy oferowana powierzchnia odpowiada potrzebom konkretnej branży. W zależności od prowadzonej działalności – czasami lepiej sprawdzi się system gabinetowy czasami open space. Jakie zalety daje powierzchnia biurowa typu open space i w jakiej branży sprawdzi się najlepiej?

Biuro open space a jakość pracy

Powierzchnia biurowa typu open space ma wiele zalet, które na co dzień doceniają najemcy. Dobrze zorganizowana będzie nie tylko wygodna dla pracowników, ale pozytywnie wpłynie na jakość pracy. W jaki sposób? Głównym celem powierzchni biurowej open space było i jest usprawnienie komunikacji zespołu i przepływu dokumentów. Duża, ergonomicznie urządzona przestrzeń, w której każdy ma swoje stanowisko pracy, ale także dedykowane miejsce spotkań zespołów oraz możliwość stałego kontaktu z managerem czy dyrektorem sprawia, że produktywność pracowników wzrasta. Jednak aby tak się stało, konieczne jest spełnienie pewnych warunków.


Biuro open space – otwarta komunikacja

Pierwotnym celem biura open space było zwiększenie ilości pracowników na konkretnej powierzchni. Obecnie, urządzając takie biuro, należy pamiętać, aby każdy posiadał swoją własną przestrzeń do pracy. Zgodnie z zasadami BHP ta przestrzeń to minimum 13m3 i 2m2 (niezajmowane przez sprzęty biurowe). W praktyce – im większa przestrzeń przypada na jednego pracownika, tym lepiej. Poczucie swobody i pewna doza prywatności w połączeniu z odpowiednią wysokością, oświetleniem, dostępem naturalnego światła i wentylacją pomieszczenia sprawia, że wzrasta kreatywność. Dodatkowo może ją pobudzić właśnie przebywanie z kolegami z zespołu w otwartej przestrzeni. Szybka odpowiedź na pytanie rzucone w przestrzeń. Szybkie spotkanie przy jednym z biurek, kiedy trzeba coś omówić. Spontaniczne burze mózgów, do których w każdej chwili może dołączyć projekt manager. Przepływ dokumentów, który nie wymaga wychodzenia z pokoju, zmiany piętra czy czekania na osobę, która właśnie wyszła z gabinetu, bo można je zostawić na jej biurku (z odpowiednią notatką).


Biuro open space – aranżacja wspiera pracę zespołu

Open space to także nieograniczone możliwości aranżacji i jej zmiany w zależności od bieżących potrzeb. W tym kontekście open nabiera nowego – dosłownego znaczenia i przestaje się kojarzyć z małymi boksami biurowymi. Przestrzeń jest zaaranżowana w taki sposób, aby wspierać pracę zespołu. Mamy więc pojedyncze biurka siedzące i stojące, biurka połączone, jeśli grupa pracowników na co dzień pracuje razem, a coraz częściej biurka nieprzypisane na stałe do konkretnych osób, które zajmuje się po przyjściu do pracy w zależności od rodzaju zadania, jakie wykonuje się danego dnia. Dzięki temu integracja, komunikacja, a także poczucie wspólnoty bez wywyższania kogokolwiek zostają jeszcze bardziej wzmocnione.
Dla pracodawcy biuro typu open space to możliwość stworzenia zespołu, który będzie się wzajemnie inspirował, wspierał i rozwijał, co może przełożyć się na sukces firmy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że  biura typu open space są dużo tańsze w utrzymaniu, wyposażeniu i eksploatacji. Wybierając takie rozwiązanie firma, może zaoszczędzić lub przeznaczyć dodatkowy budżet na inne cele np. wybrać biuro w lepszej lokalizacji. 

Jakie branże docenią biuro typu open space?


Poza firmami zajmującymi się telemarketingiem, zdecydowanie te, w których liczy się kreatywność. Agencje marketingowe, domy mediowe, agencje reklamowe, agencje public relations, startupy, firmy IT, biura architektoniczne. Z przestrzeni open space powinny również korzystać konkretne działy w firmie np. księgowość, marketing, reklama, PR, telefoniczna obsługa klienta.

Niezależnie od branży ważne, aby przestrzeń open space nie tylko reprezentowała markę dzięki odpowiedniej aranżacji, ale także wspierała pracowników w ich codziennej pracy.

Telefon
+48 574 456 004,
+48 606 194 285,
+48 574 456 752
E-mail:
wynajem@mixbiura.pl