Układ gabinetowy stanowi element klasycznego środowiska biurowego. Chociaż otwarte przestrzenie na dobre zadomowiły się w firmach, biznes nie odszedł od tradycyjnej pracy w gabinecie – ze względu na oczywiste zalety tego rozwiązania.
Aranżacja biura ma oczywisty wpływ na wydajność i kreatywność pracowników. Coraz lepiej rozumiemy też, że układ przestrzeni, jej kolorystyka, zaprojektowane funkcje działają nie tylko na procesy związane bezpośrednio z wykonywaną pracą, ale komfort osób, które ją wykonują. Dobrostan pracownika zyskuje w ostatnich latach priorytet – ponieważ finalnie przekłada się na sukces firmy. Oczywiście to jak zaplanowana jest powierzchnia biura, musi być dostosowane do profilu działalności i charakteru branży, także odpowiadać strukturze organizacyjnej. Inwestorzy i najemcy mają do wyboru dwa podstawowe układy biura – open space oraz gabinet. Możliwe są także ich warianty i opcje mieszane.
Biuro w układzie gabinetowym – prywatność i wyciszenie
Gabinet to rozwiązanie klasyczne, w środowisku biurowym kojarzone z przestrzenią zarezerwowaną dla wyższych stanowisk. Takie podejście jest wciąż obecne w aranżacji powierzchni – i nie wydaje się, żebyśmy całkowicie odeszli od rezerwowania oddzielnych gabinetów dla dyrektorów czy menedżerów. Ma to związek z modelem pracy i strukturą biznesów, w których kadra zarządzająca większość zadań realizuje przy biurkach. Zamknięty pokój ma swoje oczywiste zalety – zapewnia prywatność i poufność, czego nie dają inne typy biur. Wysoka izolacja akustyczna gwarantuje mniejsze rozproszenie uwagi i skupienie na wykonywanej pracy. Ważne spotkania, kluczowe negocjacje, indywidualne rozmowy z pracownikami odbywają się w przestrzeniach gabinetów.
Kameralny gabinet dla kilku osób
Oczywiście aranżacje w stylu gabinetowym sprawdzają się nie tylko w przypadku wyższych stanowisk. W niektórych branżach otwarta przestrzeń po prostu nie ma racji bytu, ponieważ nie sprzyja wydajności. Pracownicy dużo lepiej wykonują swoje obowiązki w kilkuosobowych gabinetach, które zapewniają większy komfort ze względu na kameralny charakter pomieszczenia. Jednocześnie pozwalają na dobrą komunikację w niedużych zespołach. Współpraca z pozostałymi osobami w firmie może się odbywać w przestrzeniach wspólnych np. ogólnodostępnych salach konferencyjnych, ale też odpowiednio zaaranżowanych powierzchniach multifunkcjonalnych. Poza tym między sąsiadującymi gabinetami można wstawić drzwi, które umożliwią swobodny kontakt w dowolnym momencie.
Nowoczesny gabinet w szkle
Biura w układzie gabinetowym mogą występować w różnych wariantach. Możemy zaaranżować oddzielny pokój dla jednej osoby, małe biuro dla kilku pracowników danego działu lub tworzących stały zespół. A jak pogodzić oczekiwanie kameralności z kreowaniem mniejszego dystansu? Nowoczesne firmy stawiają na przeszklenia. W dużej przestrzeni mniejsze gabinety wydzielane są ścianami ze szkła. To świetne rozwiązanie aranżacyjne – lekkie i eleganckie, a jednocześnie kompromis między typowym gabinetem, a całkowicie otwartą przestrzenią.