W 2024 roku podaż powierzchni typu flex zwiększa się sukcesywnie – coraz więcej deweloperów tworzy swoje koncepty najmu elastycznego. Wielu operatorów poczyniło prace przygotowawcze lub jest w trakcie czynności aranżacyjnych powierzchni elastycznych, głównie serwisowanych i coworkingowych. MIX GROUP szybko zareagował na kiełkujące tendencje i wprowadził innowacyjną ofertę MIX SPACE w odpowiedzi na potrzeby klientów już w październiku 2023 roku.

Trendy: office flex

Biura flex to ważny i rozwijający się trend na rynku nieruchomości komercyjnych. Według prognoz sektor powierzchni biurowych typu flex w ciągu najbliższych 10 lat zwiększy swój udział do ok. 20% ogólnych zasobów powierzchni biurowej w Europie. Gotowe moduły biurowe w ramach elastycznej oferty MIX SPACE są alternatywą dla tradycyjnych biur oraz przestrzeni funkcjonujących w trybie coworkingu i biur serwisowanych. Łączą ich walory i różne dodatkowe funkcje w obrębie pomieszczeń modułowych, zapewniających stałość, prywatność i dostępność od ręki.

Adresaci elastycznej oferty

Z testów i doświadczeń MIX GROUP wynika ważny wniosek: produkt MIX SPACE idealnie trafia w oczekiwania startupów. To te podmioty przeważają wśród klientów zainteresowanych krótkoterminowym najmem gotowych modułów biurowych. Oferta office flex odpowiada również preferencjom freelancerów i firm, które dywersyfikują model działalności, poszukują siedziby tymczasowej lub nowej dla jednej z filii, czekają na biuro docelowe, dopiero wchodzą na polski rynek i testują rozwiązania oraz ze względu na niestabilność rynkową albo wizję rozwoju nie chcą wiązać się z jednym adresem długoterminową umową najmu. 

Duże zainteresowanie ofertą MIX SPACE pojawiło się już w pierwszych dniach od jej wprowadzenia na rynek. Mimo że budynek MIX GROUP, w którym jest możliwość najmu powierzchni typu flex, nie znajduje się w ścisłym centrum miasta, to lokalizacja w północnej części Krakowa dla wielu najemców stanowi atut. Wykorzystują bliskość tras wylotowych i to, że okolica jest dobrze skomunikowana z centrum miasta oraz pozostałymi krakowskimi dzielnicami. Walory użytkowe tego biurowca podnoszą wysoki standard gotowych modułów biurowych, miejsca postojowe, windy, całodobowy system ochrony, nowoczesna infrastruktura techniczna, bliskość punktów gastronomicznych, usługowych i kulturalnych.

Przyczyny popularności powierzchni flex

Na wzrost popularności elastycznych powierzchni biurowych wpłynęło kilka czynników. Należą do nich zmiany na rynku pracy, wywołane pandemią Covid-19 i związane z transformacją form i miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Wprowadzenie modelu pracy zdalnej i/lub hybrydowej w wielu organizacjach doprowadziło do tego, że konieczna stała się reorganizacja i optymalizacja powierzchni biurowej, redukcja metrów kwadratowych i możliwość dopasowania ich liczby nie tylko do bieżących warunków rynkowych, ale i kadrowych. Firmy potrzebują elastyczności.

Elastyczność krótkoterminowego najmu gotowych modułów biurowych umożliwia dostosowanie się do aktualnej sytuacji na rynku. W dobie szalejącej, zmiennej inflacji, wzrostu kosztów eksploatacyjnych, cen mediów każda oszczędność i optymalizacja kosztów prowadzenia działalności związana z zawarciem umowy krótkoterminowej najmu pozwala skierować zasoby finansowe w stronę rozwoju organizacji. Powierzchnie typu flex najmowane na rok lub dwa lata to dobre rozwiązanie w sytuacji występowania obaw przed zbyt dużym ryzykiem i przeinwestowaniem lub braku pewności, czy biznes będzie rósł na równi z oczekiwaniami i prognozami. Dotyczy to zarówno firm nowo powstałych i innowacyjnych jak startupy, jak i tych, które funkcjonują na rynku dłużej, ale niepewność co do przyszłości biznesowej również ich dotyczy ze względu na trudną sytuację gospodarczą i nieprzewidywalność rynku.

Telefon
+48 574 456 004,
+48 606 194 285,
+48 574 456 752
E-mail:
wynajem@mixbiura.pl