Można powiedzieć, że co do zasady, bliskość natury pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Zielone otoczenie pomaga mu dobrze funkcjonować, zmniejsza napięcie, lęk, obniża poziom stresu, a z drugiej strony – dodaje energii i zwiększa kreatywność. Żywe rośliny nie inaczej działają w miejscach pracy, dlatego chętnie wykorzystywane są w projektowaniu biur. Pojawiają się w przestrzeniach wspólnych, holach, recepcjach, także w salach konferencyjnych, gabinetach oraz open space. Im większa powierzchnia naturalnej zieleni, tym korzystniejsze jest jej działanie!

Człowiek ma naturalną potrzebę kontaktu z przyrodą i czerpie z tego kontaktu liczne korzyści. Z tego powodu, twórcy biofilicznego designu, przekonani o wartości odnowienia więzi natura-człowiek, wprowadzają roślinność do wnętrz. Trend biofilic design obecny jest nie tylko w przestrzeniach prywatnych: domach i mieszkaniach, ale też w biurach. Nic dziwnego – żywe rośliny w biurze korzystnie oddziałują na samopoczucie, zdrowie pracowników, a co się z tym wiąże, na ich produktywność i obecność w pracy. Pozytywnie wpływają też na wizerunek firmy i jej odbiór w oczach klientów i kontrahentów. Poza tym – są po prostu atrakcyjnym elementem aranżacji.         

Żywe rośliny w biurze – co nam dają?

Oczyszczają powietrze i poprawiają wilgotność

Zielona roślinność ma realny wpływ na jakość powietrza w biurze. Rośliny produkują tlen i neutralizują szkodliwe związki chemiczne. Optymalizują wilgotność w pomieszczeniach – jej źródłem jest nie tylko sama zieleń, ale też woda, która odparowuje z gleby i ze zbiorników. Można powiedzieć, że roślinność w biurze działa jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Poprawia klimat w pracy, co przekłada się na zdrowie fizyczne pracowników, dla których zbyt suche powietrze jest często uciążliwie – zwłaszcza jeśli w biurze przebywają przez wiele godzin.

Redukują stres, relaksują

Rośliny dobrze wpływają też na naszą kondycję psychiczną i emocje. Zielony kolor jest odbierany przez mózg jako relaksujący. Obecność zieleni działa uspokajająco i obniża poziom stresu. Otoczenie zieleni jest pożądane zwłaszcza w pracy biurowej. Pracownicy mogą co jakiś czas oderwać wzrok od niebieskiego światła emitowanego przez ekran komputera i pozwolić oczom odpocząć.

Zwiększają produktywność i kreatywność

Osoba wypoczęta i mniej zestresowana pracuje efektywniej. Lepiej się koncentruje, jej kreatywność i pozytywne nastawienie przekładają się na produktywność i skuteczniejszą pracę w zespole. Lepsza kondycja psychiczna i fizyczna to także mniejsza absencja w ciągu roku. Nowoczesne biura aranżowane są tak, by przebywanie w nich sprzyjało dobremu samopoczuciu pracowników. Dziś liczy się nie tylko ergonomia i funkcjonalny podział powierzchni biurowej – dobry projekt uwzględnia well-being użytkowników przestrzeni. Żywe rośliny stają się więc standardem, nieodłącznym elementem każdej dobrej aranżacji. Istotna jest ich ilość – kilka kwiatów w doniczce niewiele zmieni, z kolei duże rośliny ustawione na podłodze, nie sprawdzą się w każdym metrażu, ponieważ zabierają miejsce w podłodze. Rozwiązaniem są konstrukcje wertykalne. Zielone ściany pozwalają na wprowadzenie do wnętrza żywej roślinności na sporych powierzchniach i korzystanie z jej zalet w maksymalnym zakresie. 

Przekonani o pozytywnym działaniu roślinności, zadbaliśmy o jej wprowadzenie w naszych obiektach – żywe rośliny znajdują się na powierzchniach wspólnych, w holu oraz przy recepcji. W formie donic oraz dekoracyjnych wertykalnych ogrodów. W przypadku budynku Bronowice Business Center przy Jasnogórskiej 9, który spełnia wymagania certyfikacji BREEAM, zielone ściany są także wyrazem naszego przywiązania do rozwiązań ekologicznych.

Telefon
+48 574 456 004,
+48 606 194 285,
+48 574 456 752
E-mail:
wynajem@mixbiura.pl