Wydarzenia roku 2022 – sytuacja na Ukrainie, krystalizujące się nowe modele pracy, nowe przepisy prawne kładące nacisk na założenia zrównoważonego rozwoju i realizację postulatów ESG – miały niebagatelny wpływ na branżę nieruchomości, w tym także obiektów biurowych. Jakie trendy są obecne w 2023 roku, jakich zmian możemy spodziewać się w latach kolejnych?

Trendy w branży wynajmu nieruchomości w 2023

Inwestorzy i najemcy szukają oszczędności

Niepewna sytuacja finansowo-polityczna i rosnące koszty eksploatacji sprawiają, że zarówno najemcy, jak i właściciele budynków biurowych poszukują oszczędności. Spodziewamy się, że cały 2023 roku będzie pod tym względem rokiem wyzwań. Decyzje najmu ukierunkują się na obiekty bardziej energooszczędne, które mogą pochwalić się zielonymi certyfikatami. Dla biznesów ekologiczne biura to nie tylko realnie niższe koszty, ale też wyższy komfort pracy, co w konsekwencji wpływa na efektywność pracowników, ich mniejszą absencję z powodu problemów zdrowotnych i jednocześnie więcej godzin spędzanych w biurze, a nie na home office.

Modernizacje budynków pod kątem ESG
W miarę pogłębiania się kryzysu energetycznego, strategia zrównoważonego rozwoju będzie coraz bardziej istotna. Konieczność dostosowania nieruchomości do nowych regulacji Unii Europejskiej wymusi na inwestorach podjęcie decyzji o modernizacji już istniejących budynków lub projektowaniu nieruchomości z myślą o ekologicznych certyfikatach.

Focus na budynki biurowe

Inwestorzy nie stracą zainteresowania powierzchnią biurową, ponieważ nadal na rynku można zauważyć wzrost popytu na najem, pozytywną absorpcję netto, a to z kolei wskazuje na potencjalny dalszy wzrost stawek czynszowych. Nawet po wprowadzeniu hybrydowego modelu pracy, brak dostępnej przestrzeni biurowej skłoni fundusze inwestycyjne do rozważenia nie tylko nowych, ale także sprawdzonych, już istniejących kompleksów biurowych.

Rearanżacje biura

Jednocześnie wzrost świadomości najemców i zmiana modelu pracy wpłyną na oczekiwania, jeśli chodzi o wygląd i funkcje powierzchni biurowych. Wzrost oczekiwań względem przestrzeni rośnie. Najemcy chcą, aby była dostosowana nie tylko do potrzeb konkretnej branży, pracowników i kontrahentów, ale także wspierała wizerunek marki. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, inwestorzy świadomie projektują i wdrażają kompleksowe rozwiązania, aby dostosować się do potrzeb rynku.

W okresie postpandemicznym pojawiały się obawy, czy najem powierzchni biurowych pozostanie na tym samym poziomie zainteresowania firm, biorąc pod uwagę modele zdalne i hybrydowe. Podejście do wynajmu biura zmieniło się, jednak sam popyt na wynajmowanie lokali dla firm pozostał. Należy zauważyć, że znacząca ilość nowych powierzchni biurowych wpłynęła na dynamikę rynku biurowego. 2022 to pierwszy rok, w którym to nie w Warszawie, a na ośmiu innych rynkach regionalnych (w tym w Krakowie) powstało więcej nowoczesnych powierzchni biurowych. Jednocześnie widzimy, że po dwóch dość aktywnych latach rynek nieruchomości zwalnia. Wpływ na to ma również spowolnienie w wydawaniu pozwoleń na budowę. Taki trend może sprawić, że liczba dobrych ofert znacznie zmaleje – nie tylko w stolicy, ale także na innych rynkach regionalnych. Spadek liczby rozpoczynanych inwestycji nie spowoduje jednak spadku aktywności najemców – nadchodzące kwartały 2023 roku i rok 2024 będą „wchłaniać” nowo oddane powierzchnie i zmienią podejście do dostępnych obiektów biurowych z rynku wtórnego.

Telefon
+48 574 456 004,
+48 606 194 285,
+48 574 456 752
E-mail:
wynajem@mixbiura.pl