Świadomość potrzeby proekologicznych zmian na rynku nieruchomości rośnie. Coraz więcej budynków biurowych może poszczycić się zdobyciem Certyfikatu BREEAM. Niektórzy inwestorzy idą jednak o krok dalej.
Starają się znaleźć dla swoich biurowców projekty które, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nietypowe dla tego typu inwestycji, to jednak biorąc pod uwagę, że budynki powinny stanowić integralną część przestrzeni miejskiej, są jak najbardziej pożądane.
Deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę na wprowadzenie do projektów rozwiązań przyjaznych środowisku. Są to między innymi: ekologiczne materiały wykończeniowe, energooszczędne windy, rozwiązania oszczędzające wodę czy systemy regulacji temperatury w pomieszczeniu. Takie proekologiczne rozwiązania w budynkach ocenia system certyfikacji BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Jak podaje PLGBC Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego:
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM został wprowadzony w 1990 r. w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. Jest obecny w 77 krajach. W Polsce jest najczęściej używanym systemem.
Deweloperem, który z troski o środowisko nie tylko wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne do swoich budynków, ale także poszukuje ekologicznych projektów, w których może aktywnie uczestniczyć, jest MIX GROUP, który posiada 8 budynków biurowych w kilku lokalizacjach w Krakowie o łącznej powierzchni ponad 60 tys. mkw.
W 2018 roku MIX GROUP jako jedyny deweloper biurowy w Krakowie zdecydował się na przystąpienie do projektu Pasieka Kraków i nawiązał współpracę z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Dzięki temu w maju 2018 zamontowano pierwszą w Krakowie pasiekę na dachu biurowca przy ul. Jasnogórskiej 9 (Bronowice Business Center 9-11), która składa się z pięciu uli, w których mieszka około dwustu dwudziestu pięciu tysięcy pszczół. Już wtedy zapowiadano przystąpienie kolejnych budynków MIX GRUP do tego projektu. Montaż drugiej pasieki — tym razem na dachu budynku przy ulicy Wielickiej 72, który jest również siedzibą MIX GROUP, nastąpi w najbliższych dniach. Jest to próba realnego pozytywnego wpływu na środowisko oraz szerzenie świadomości ekologicznej pracowników, najemców oraz społeczności lokalnej.
Pasieka Kraków to projekt Gminy, w którym pszczołami opiekuje się Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Celem projektu jest zadomowienie się pszczół w obszarach miejskich, szerzenie idei ochrony pszczół oraz rozpropagowanie pszczelarstwa jako pasji. Co warto podkreślić, jest to pierwszy taki program w Polsce!
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pszczoły lubią miasta, a szczególnie obszary blisko parków, łąk, zieleni — z dala od pól i pestycydów, które najbardziej im szkodzą.
Jak mówi Jadwiga Wiśniowska — prezes zarządu MIX GROUP:
Kompleks Bronowice Business Center przy ul. Jasnogórskiej 9-11 jest zlokalizowany w sąsiedztwie wspaniałych terenów zielonych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pasieka Kraków to projekt proekologiczny, o którego realizacji myśleliśmy od dłuższego czasu. Szczęśliwie okazało się, że dach naszego biurowca spełnia wszystkie wymogi i mogliśmy zaprosić pszczoły do naszego budynku. Obecnie przygotowujemy kolejną pasiekę na dachu naszego kolejnego biurowca przy Wielickiej 72. W ocenie pszczelarzy także tutaj istnieją bardzo dobre warunki dla pszczół.
Warto podkreślić, że Pasieka Kraków to nie jedyny proekologiczny projekt, w który zaangażował się MIX GROUP. Na co dzień poprzez autorską akcję WMIXuj się w carpooling zachęca on swoich najemców do aktywnego korzystania z dedykowanego systemu do carpoolingu i propaguje ideę: Razem jedziemy. Razem oszczędzamy. Razem jesteśmy eko. Dzięki temu najemcy mogą realnie wpłynąć na środowisko, ograniczając emisję spalin do atmosfery, ale także zmniejszyć korki na drogach czy po prostu zaoszczędzić pieniądze dzięki podziałowi wydatków na paliwo, czy rzadszym naprawom auta.
Stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku może wydawać się chwilową modą, ale jest też realną potrzebą. Zielone ogrody na dachach, panele solarne, ekologiczne materiały, segregacja śmieci, carpooling, a nawet pasieki miejskie — te wszystkie proekologiczne działania wskazują na wzrost świadomości potrzeby pozytywnych zmian w naszym codziennym życiu, które przyczynią się do poprawy obecnego niezbyt optymistycznego stanu rzeczy. Miejmy nadzieję, że dobry przykład zaangażuje kolejne osoby i firmy do szukania oraz wprowadzania w życie tego typu działań i projektów.