Dobór kolorów w domu lub mieszkaniu to kwestia osobista – liczą się nasze upodobania, gust, stylistyka, którą wyznacza wymarzony projekt. Jednak w przypadku przestrzeni do pracy warto kierować się innymi kryteriami niż tylko indywidualne poczucie estetyki. Kolory ścian do biura powinny sprzyjać koncentracji i dawać poczucie komfortu przebywającym w nim osobom. Poza tym przemyślana aranżacja – w tym zastosowane barwy – stanowią wizytówkę firmy i wpływają na jej postrzeganie przez klientów i kontrahentów.

Jakie kolory ścian wybrać do biura

Biuro to przestrzeń, w której stale następuje rotacja wielu osób. Niektóre z nich spędzają w niej większą część swojego dnia, inne zaledwie kilka godzin. Z kolei klienci lub kontrahenci przychodzą na kilka chwil – pojawiają się jednorazowo lub mniej czy bardziej regularnie. Dobra aranżacja biura uwzględnia obecność i komfort wszystkich tych grup. Jakie kolory ścian wybrać, żeby osiągnąć pożądany efekt? 

Neutralnie, bezpiecznie, komfortowo

Sprawdzonym wyborem są kolory neutralne. Czysta biel, ale w ciepłym wariancie kości słoniowej, optycznie powiększy wnętrze i łatwo będzie dobrać do niej wyposażenie. Kolory ziemi: beże i rozbielone brązy dadzą podobny efekt i dobrze skomponują się z drewnianymi meblami, również tymi o ciemnym, szlachetnym wybarwieniu. Klasyką już od wielu lat są odcienie szarości. Szary to kolor uniwersalny, który znakomicie wygląda we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, ale też tych inspirowanych architekturą industrialną.

Jest także praktyczny – zabrudzenia i rysy, które nieuchronnie pojawiają się podczas eksploatacji, są na szarych ścianach mniej widoczne. Łatwo uzupełnić szarości detalami w innych kolorach. W biurach zazwyczaj kierujemy się zasadą, aby sufit był biały, a ściany pokryte barwą o kilka tonów ciemniejszą. Jednak w wysokich i przestronnych pomieszczeniach mamy większe pole do manewru. Bardzo ciekawie wygląda sufit z betonu – na rynku dostępne są dekoracyjne tynki, które doskonale imitują beton. Rozwiązanie to sprawdzi się także na powierzchniach wspólnych – w korytarzach, na klatkach schodowych i we wszystkich miejscach, w których łatwiej o uszkodzenia czy zabrudzenia.

Kolory ścian w biurze – dlaczego ważne?

Kolory mają znaczenie – te wybrane do biura mogą, zarówno na ścianach, jak i w wyposażeniu, korzystnie wpływać na wydajność osób lub odwrotnie – obniżyć ich efektywność. Jaskrawe, intensywne lub zbyt zgaszone barwy na dużych powierzchniach powodują zmęczenie, rozdrażnienie oraz senność. A przecież w miejscu, w którym pracujemy i spędzamy sporą część dnia, chcemy stworzyć środowisko, które zachęci do działania, doda energii, pobudzi kreatywność i będzie sprzyjało skupieniu. W ostatnich miesiącach wiele się mówi także o tym, jak ważne jest dbanie o well-being zespołu i jednostek, a aranżacja biura – kolory ścian, zielona roślinność i dostęp naturalnego światła mają dla dobrostanu pracowników zasadnicze znaczenie. Oczywiście kolory intensywne, kontrastujące, czy nawiązujące do identyfikacji wizualnej firmy wynajmującej biuro, wprowadzają charakter do wnętrza i przykuwają uwagę klientów, jednak te warto stosować z rozwagą – w detalach lub dekoracjach.

Telefon
+48 574 456 004,
+48 606 194 285,
+48 574 456 752
E-mail:
wynajem@mixbiura.pl