Na zmiany w podejściu do aranżacji powierzchni biurowych wpłynęło kilka czynników. Nowoczesne, ekologiczne budynki są postrzegane jako atrakcyjne przez interesariuszy, inwestorów, najemców, ale też pracowników, którzy po miesiącach pracy w trybie zdalnym, wracają do biur. Ci ostatni otwarcie oczekują podwyższonego komfortu – przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale też korzystna dla zdrowia. Nowe technologie i rozwiązania proekologiczne mają wpływ nie tylko na środowisko, ale też koszty utrzymania obiektu biurowego – i ten aspekt wysuwa się w ostatnich miesiącach na pierwszy plan.      

Automatyzacja coraz bardziej inteligentna

Nie tylko świadomość oddziaływania na środowisko naturalne, ale też rosnące koszty eksploatacji, motywują inwestorów do wprowadzania proekologicznych rozwiązań w obiektach biurowych. Innowacje w tym zakresie mogą realnie przełożyć się na oszczędności w obliczu cen prądu, zużycia wody, ogrzewania czy wywozu śmieci. Automatyzacja w zarządzaniu budynkiem nie jest niczym nowym – inteligentne systemy są jednak wciąż udoskonalane i obejmują coraz więcej obszarów i elementów w biurowcach. W połączeniu z ukierunkowaniem na odzyskiwanie zasobów stają się ważnym trendem w budownictwie biurowym. Rośnie popularność innowacyjnych funkcjonalności i rośnie też popularność zielonych certyfikatów (m.in. BREEAM i LEED). Obiekty, które przechodzą na zieloną energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, mogą zaproponować klientom atrakcyjniejsze stawki najmu.

Jak nowe technologie i proekologiczne rozwiązania wpływają na koszty utrzymania?

Woda – oszczędzamy i odzyskujemy

Wdrożenie nowych technologii pozwala na czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, ale też ograniczanie jej zużycia. Powszechnym rozwiązaniem są systemy umożliwiające retencjonowanie wody, filtrowanie jej i ponowne wykorzystanie. Stosuje się także armaturę czy prysznice bazujące na czujnikach ruchu. Zielone dachy, tarasy i ogrody deszczowe to także przykład innowacyjnych rozwiązań, które łączą walory estetyczne i funkcjonalne wprowadzenie zieleni do aranżacji.

Inteligentne systemy, optymalne zużycie energii

Czujniki w inteligentnych budynkach kontrolują też zużycie prądu, nawiewy i klimatyzację, także dostępy do pomieszczeń i garaży. Pozorne detale, jak system żaluzji, odpowiednio sterowany przez BMS, jest w stanie wygenerować oszczędności w zużyciu energii. Podobnie jak kontaktrony, czujniki otwarcia, które po aktywowaniu (przy otwieraniu okien, rozszczelnieniu paneli wentylacyjnych) wyłączają system klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniu.

Nowoczesne i efektywne ogrzewanie budynków biurowych

Dobrym rozwiązaniem dla obiektów biurowych mogą się okazać instalacje pomp ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne – które w przypadku budownictwa jedno- i wielorodzinnego pozwalają osiągnąć parametry blisko zeroenergetyczne. Wprowadzenie bardziej efektywnych systemów również w sektorze nieruchomości biurowych byłoby odpowiedzią na tendencje ograniczenia strat ciepła i zużycia energii do minimum.

Telefon
+48 574 456 004,
+48 606 194 285,
+48 574 456 752
E-mail:
wynajem@mixbiura.pl