Wynajem lokalu biurowego w świetle zmieniającego się modelu pracy, ale też wydarzeń ostatnich lat i miesięcy, nie wydaje się już rozwiązaniem tak oczywistym, jak kiedyś. Część osób wykonuje swoją pracę zdalnie, część hybrydowo – mimo to organizacje starają się, żeby pracownicy wrócili do trybu stacjonarnego w jak największym stopniu, ponieważ praca stacjonarna ma swoje ważne zalety. W gruncie rzeczy wynajem biura dla większości niedużych, ale myślących o rozwoju firm, jest korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego warto wynająć biuro?
Posiadanie biura w przypadku niektórych branż nie jest właściwie tematem, który podlega jakiejkolwiek dyskusji. Specyfika działalności czy liczba zatrudnianych osób nie pozwala na wykonywanie jej w domu – na to mogą sobie pozwolić mikrofirmy, freelancerzy lub właściciele biznesów, których praktycznie całość działań ogranicza się do pracy przez Internet lub z dojazdem do klienta i nie wymaga przechowywania dokumentacji czy spotkań face to face z kontrahentami. Jeżeli nie należymy do tej grupy, powierzchnia biurowa jest właściwie niezbędna, nawet jeśli nie planujemy budować skomplikowanej struktury charakterystycznej dla dużych organizacji.
Własny lokal czy wynajem biura?
Lokal biurowy pozwala na oddzielenie życia prywatnego od zawodowego, daje możliwość stworzenia przestrzeni ergonomicznej do pracy indywidualnej i w zespole oraz komfortowo zaaranżowanego miejsca spotkań z klientami, wspólnikami czy podwykonawcami. Mamy miejsce na sprzęty, narzędzia i dokumenty. Zyskujemy też profesjonalny wizerunek. Budowa obiektu biurowego czy choćby zakup lokalu jest nieosiągalny dla wielu przedsiębiorców, ale też nie jest to ruch konieczny – wynajem biura w wielu przypadkach jest dużo bardziej korzystny i to nie tylko na początku funkcjonowania firmy. W grę wchodzą koszty inwestycji, ale także szeroko pojęta wygoda.
Dlaczego warto zdecydować się na wynajem lokalu biurowego?
Profesjonalne aranżacje
Nowoczesne budynki biurowe oferują innowacyjne rozwiązania technologiczne, przemyślane aranżacje, urozmaicony układ biur o różnej powierzchni, komfortowe sale konferencyjne w dobrym standardzie. W dużych obiektach poza powierzchniami biurowymi znajdują się też punkty usługowe, restauracje, sklepy.
Komfort eksploatacji
W przypadku wynajmu biura nie musimy się przejmować wieloma kwestiami, które obciążałyby nas jako właścicieli. Administrator budynku dba bowiem o czystość powierzchni wspólnych, bieżące naprawy, serwis instalacji i urządzeń w obiekcie według harmonogramu, stan zieleni w otoczeniu czy odśnieżanie. Nam pozostaje pewien zakres konserwacji najmowanej powierzchni biurowej i dbanie o bieżący porządek adekwatnie do potrzeb.
Elastyczność
Wynajmując biuro, możemy wybrać dogodną, dobrze skomunikowaną lokalizację, jednocześnie nie przywiązując się do niej na stałe. Umowy najmu są zawierane zwykle na czas określony 3-5 lat – jeśli po tym czasie okaże się, że z jakiegoś powodu przeprowadzka jest konieczna, nie jesteśmy w tej kwestii ograniczeni. Może się też pojawić potrzeba korzystania z większego lokalu ze względu na rozwój firmy i w tej kwestii też zyskujemy elastyczność dzięki wynajmowi – często w tym samym obiekcie dostępne są inne biura, możemy więc dokonać zamiany na większe lub wynająć dodatkowe powierzchnie.