Praca w biurze ma swoje plusy i minusy. Biuro to przestrzeń profesjonalnej pracy, która powinna sprzyjać rozwojowi, motywować do działania, ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Jak sprawić, aby Twoje biuro było lepszym miejscem pracy?
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach praca w biurze może być dość stresująca. Stały przepływ informacji, ciągła dostępność, balansowanie pomiędzy światem off- i online, piętrzące się obowiązki i terminy, których trudno dotrzymać. Jeśli przestrzeń biurowa, w której pracujemy, nie zachęca do działania – na dłuższą metę nie wróży to dobrze.
Wystarczy jednak zadbać o kilka aspektów, aby praca stała się przyjemniejsza, a wizja nadchodzącego poniedziałku nie marnowała weekendu. Oto nasza propozycja 5 rzeczy, które sprawią, że Twoje biuro będzie lepszym miejscem do pracy.
Ludzie
Niezależnie od tego, jak doskonale będzie urządzone biuro w centrum miasta, najważniejsi są ludzie, z którymi pracujemy na co dzień. I nie zrozumcie nas źle. Nie chodzi o permanentny stan kumbaya – nie musimy być najlepszymi przyjaciółmi, ale powinniśmy szanować nawzajem swój profesjonalizm, czas i razem dążyć do wspólnego celu.
Komunikacja
Za tym słowem kryje się kilka różnych istotnych aspektów. Po pierwsze – lokalizacja biura powinna ułatwiać komunikację pracownikom i klientom. Dwugodzinne powroty z pracy lub trudności w znalezieniu siedziby nie wróżą dobrze. Po drugie – przepływ informacji. Należy zadbać o to, aby powierzchnia biurowa ułatwiała komunikację i sprzyjała współpracy. Chodzi zatem o infrastrukturę technologiczną, ale także np. wybór biura typu open space z salami konferencyjnymi i pokojami managerskimi, gdzie zespół stale ze sobą współpracuje lub biura typu gabinetowego, jeśli specyfika pracy wymaga samotności i skupienia.
Design
Design biura to nie tylko duże logo firmy w recepcji. Aranżacja biura powinna odzwierciedlać ducha firmy. Iść w parze z jej misją i wizją, ale także, a może przede wszystkim, dbać o komfort pracowników. Ergonomiczne fotele to tylko podstawa. Wygodne siedziska, playroomy, stanowiska do pracy stojącej, odrobina koloru w palecie, a także coraz bardziej doceniana obecność żywych roślin.
Marie Kondo na biurku
Najlepszy design biura nie pomoże, jeśli na biurku panuje bałagan. Zadbanie o minimalizm na swoim stanowisku pracy potrafi pozytywnie wpłynąć na codzienną produktywność, poziom stresu i koncentrację. Niech będą na nim tylko rzeczy potrzebne, a każda z nich niech ma swoje miejsce.
Jeśli masz problem z zachowaniem porządku, wyznacz sobie czas (najlepiej zaraz po przyjściu lub zaraz przed wyjściem z pracy) na ułożenie rzeczy na biurku. Pamiętaj, że minimalizm nie oznacza, że nie możesz postawić na biurku zdjęcia rodziny (kota), czy zabawki rozładowującej stres.
Klimat, czyli światło i powietrze
Stały dostęp do naturalnego światła, duże przeszklenia, ładny widok z biurowego okna – najlepiej na zieleń – sprzyjają dobremu samopoczuciu i pozwalają zachować stały poziom energii przez cały dzień. W połączeniu z odpowiednim sztucznym oświetleniem, które nie przytłoczy wnętrza mamy idealny duet. Jeśli do tego dzięki np. systemowi cyrkulacji powietrza zadbamy o właściwą temperaturę w pomieszczeniach i całym budynku, niezależnie od pory roku, godziny spędzone w pracy będą niezwykle komfortowe.
PS Dobra kawa. 🙂